En iyi Site Performans Test Araçları (Hosting Hız Testi)

Web sitenizin performansını test edebileceğinizin birbirinden harika ve ücretsiz araçlar vardır. Üstelik kullanımları oldukça kolaydır. Sitenizin adresini yazıyorsunuz ve saniyeler içerisinde web sitenizin ne kadar hızlı (veya ne kadar yavaş) olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Bir web sitenin performansını etkileyen en önemli faktör sunucudur. Tercih ettiğiniz hosting firması sunucularında SSD disk veya litespeed gibi yeni teknolojiler kullanmıyorsa web sitenizin yavaş çalışması kaçınılmaz olacaktır.

Bu sebepten dolayı size kesinlikle en hızlı hosting firmalarını tercih etmenizi öneriyoruz.

Ancak bir sitenin yavaş çalışmasının tek sebebi web hosting değildir. Web sitenizde kullandığınız yazılımdaki herhangi bir sorundan dolayı siteniz yine de yavaş çalışabilir. Özellikle tasarımda yapılan hatalar web sitenizin çok geç yüklenmesine neden olabilir.

Sizlerle paylaştığımız hosting hız testi araçları ile sitenizin yavaş yüklenmesine neden olan bazı hataları da öğrenebilir ve önerilen çözümleri uygulayabilirsiniz.

PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights web site hız testi aracı

Google tarafından oluşturulmuş pagespeed insights yıllardır web sitesi test etmek ve derecelendirmek için kullanılan popüler bir site test aracıdır.

Web sitelerini hem mobil hem de masaüstü için 1 ile 100 arasında derecelendirmektedir ve sayı ne kadar yüksek olursa web sitesi de bir o kadar hızlıdır demektir.

Kullanımı ve yorumlaması diğer birçok araca göre oldukça kolaydır.

Testi çalıştırdıktan sonra sayfa boyutları, TTFB, oluşturmayı engelleyen kodlar ve daha fazlası hakkında detaylı bir bilgi alabilirsiniz. Her bölümün altında da siteyi hızlandırmaya yardımcı olacak önerilen çözümlerin listesini görebilirsiniz.

Sitesine gidin; pagespeed.web.dev

WebPagetest

Hosting hız testi – Webpagetest

WebPagetest, sitenizi çeşitli cihazlardan ve onlarca farklı konumdan karşılaştırmanıza imkan sağlayan açık kaynaklı en çok tercih edilen site performans araçlarından birisidir.

Mesela web sitenizi yavaş bir mobil ağdan veya hızlı bir ağ üzerinden test etmeyi seçebilirsiniz.

Sonuçlar A’dan F’ye kadar derecelendirilir ve önbelleğe alma, TTFB, sıkıştırma, sayfa yükleme hızı ve daha fazlası için sitenizin performansı hakkında sizi bilgilendirir.

Sitesine gidin; webpagetest.org

Gtmetrix

Gtmetrix site hız testi

Web sitesi hız performans testi denince akla ilk gelen ücretsiz araçlardan birisidir. Gtmetrix, performans puanınız ve sayfa hızınız hakkında ayrıntılı bilgi edinmenizi sağlar.

Gtmetrix ayrıca performansı etkileyen sorunların nasıl düzeltileceği hakkında bilgi verir ancak kayıt olmadan sadece iki farklı konumdan test yapabiliriz.

Sitesine gidin; gtmetrix.com

k6 Load Testing

k6 yük testi aracı – Site performans testi

k6 açık kaynaklı, ücretsiz ve geliştirici merkezli yük testi aracıdır. k6 sağlam sistemler oluşturmak, test etmek ve oluşabilecek sorunları önceden engellemek için tasarlanmıştır.

Örneğin harika bir proje başlatacaksınız ve projeniz yayınlandığında çok yoğun bir ilgi bekliyorsunuz. Peki web sitenizin binlerce veya belki de yüzbinlerce kullanıcıya hizmet verebilecek kadar güçlü bir alt yapıya sahip olduğundan emin misiniz?

İşte bunun öğrenmenin en kolay yolu k6 yük testi aracıdır.

Sitesine gidin; k6.io

Pingdom

Solarwinds pingdom web site hosting hız testi

Pingdom en eski web sitesi performans ve hız testi araçlarından biridir ve halen oldukça popülerdir.

Web sitesinin performansı 0 ile 100 arasında derecelendirilir ve pingdom’u kullanmak için kayıt olmanız gerekmez. Ayrıca raporlar google’ın pagespeed insights aracından daha basit ve daha az ayrıntı içerir. Ancak sayfa yükleme süresi ve sayfa boyutu gibi önemli metriklere erişebilirsiniz.

Pingdom’un kullanımı basittir ve onlarca konum seçeneğinden bir test çalıştırmanıza izin verir.

Sitesine gidin; tools.pingdom.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *