WordPress Site Hızlandırmanın Kolay Yöntemleri

Web siteniz istediğiniz kadar hızlı çalışmıyorsa wordpress için en çok bilinen ve en kolay site hızlandırma yöntemlerini uygulayarak sitenizi hızlandırmanız mümkün.

Ancak buradaki çalışmaları yapmanıza rağmen siteniz halen yavaş çalışıyorsa sorun kullandığınız temada, herhangi bir eklentide veya hosting hizmetinde olabilir.

Bu yüzden sitenizi tasarımını değiştirip eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra tekrardan test edin. Bunu en iyi site performans test araçlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Siteniz yine de yavaş çalışırsa en hızlı hosting firmalarını inceleyebilir ve hosting şirketinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Cache eklentisi

Cache sıkça erişilen sayfaları geçici olarak önbellekte saklama işlemidir. WordPress sitenizde iyi bir cache eklentisi kullanarak web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Saniyeler içerisinde bir cache eklentisi kurabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay ve profesyonel cache eklentileri bulunmaktadır.

En iyi ücretsiz cache eklentileri başlıklı içeriğimizde tavsiye ettiğimiz wordpress cache eklentilerini inceleyebilirsiniz.

CDN servisi

Web sitenizi hızlandırmanın en etkili yöntemlerinden biri de hızlı bir CDN servisi kullanmaktır.

Speed up wordpress site
WordPress Speed Up – CDN

Peki içerik dağıtım ağını (CDN) siteyi nasıl hızlandırıyor?

CDN web sitesinin dağıtımını kullanıcıların bulunduğu konuma yakınlaştırarak coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu grubudur.

Mesela sitenizi bir CDN servisine bağladığınız zaman sitenizin dosyaları kullanıcıya en yakın konumdaki sunucular sağlanır. Bu da kullanıcının web sitenizi daha hızlı görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Ücretsiz olarak CloudFlare CDN kullanabilirsiniz. CloudFlare ayrıca sitenizi saldırılara karşı da koruyabilir.

Resim optimizasyon

Web sitenizdeki resimleri optimize edip boyutlarını küçülterek sitenizin daha kısa sürede yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz resim sıkıştırma ve optimizasyon eklentileri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları sadece belirli sınırda sıkıştırma sağlıyor.

Bunun için size Smush veya EWWW Image Optimizer eklentilerini önerebiliriz.

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra eklenti ayarlarına gidip toplu sıkıştırmayı çalıştırarak sitenizdeki bütün resimleri kolayca sıkıştırıp optimize edebilirsiniz.

Ayrıca artık sitenize yüklediğiniz her resim eklenti tarafından sıkıştırılıp optimize edilecektir.

Lazy Load

Lazy Loading (Tembel yükleme) web sitesi hızlandırmak için kullanılan en kolay ve en iyi optimizasyon tekniğidir.

Buradaki mantık bir web sitesi sayfasının tamamını yükleyip kullanıcıya sunmak yerine sadece gerekli alanları yüklemektir.

Yani kullanıcı sitenize girdiği zaman sadece görünen içerikler yüklenir ve geri kalan içerikler kullanıcı sayfayı kaydırdığında yüklenir.

Sitenizde lazy load etkinleştirmek için a3 lazy load veya speed up lazy load eklentisini kullanabilirsiniz.

Diğer basit teknikler

WordPress sitenizi kolay bir şekilde hızlandırmanıza yardımcı olacak bu teknikleri de uygulabilirsiniz;

  • Daha iyi bir tema kullanın.
  • Kullanmadığınız temaları silin.
  • Kullanmadığınız eklentileri silin.
  • PHP’nin en son sürümünü kullanın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *